Kalp Krizi Sonrası Cinsel Hayatım Olacak mı ?

  • Editör: hedza - Çarşamba, Şubat, 2021

Evet erkek hastalarımızın kalp krizi tedavi süreci bittikten sonraki ilk kafalarına takılıp sormak isteyip te soramadıkları sorudur bu soru.

Kalp Krizi Sonrası Cinsel Hayatım Olacak mı? Aslında sorulması gereken en önemli sorulardan birisi bence. Çünkü insanoğlunun ihtiyaç sıralamasında karnını doyurmadan sonraki ilk ihtiyacıdır cinsellik. Hele ki bizim toplumumuzda özellikle genç erkekler için çok çok önemlidir.

Kaliteli bir cinsel ilişki için öncelikle anksiyete yani kaygı stres en düşük seviyede olmalıdır. Çünkü kaliteli seks sırasında kafamızdaki sorular endişeler eşimize konsantrosyon bozar bu da erken boşalma hatta sertleşme problemine dahi sebep olabilir.Onun için şimdi derin bir nefes alalım ve kafamızdaki yanlış bilgilerden kurtulalım

1.Halk arasında söylenen ”Kalp krizi geçiren bir erkek artık yarım adamdır cinsel ilişkiye girmesi çok sakıncalıdır” sözünü unutalım. Kalp krizi geçirdi diye bir erkek cinsellikten kopacak değildir tabiki;çünkü bilindiği gibi cinsel ilişki öyle aşırı kalbi yoran bir aktivite değildir. Normal bir cinsel ilişki (yani aynı partnerle ,uç noktalarda yaşanmayan iliski) iki üç kat merdiven çıkmak ya da orta düzey bir egzersiz ile eşdeğer düzeyde diyebiliriz.

Ancak cinsel hayata ne zaman başlanması hastadan hastaya değişir.Bazı hasta vardır hafif bir kriz geçirmiştir bir hafta sonra izin veririz bazı hasta vardır iki hafta sonra….Bazen de hastanın kriz geciren damarı açılmıştır fakat başka stent kararı alınmış  daralmış damarı da vardır mesela o hastaya da karar alınan damara stent işlemi uygulandıkatan sonra izin verilir.Onun için doktorunuza muhakkak bu konuyu utanmadan sorunuz.

2.Kalp ilaçları erkekliği öldürür mü:Toplumda maalesef böyle bir söylenti de vardır.Evet bazı kalp ilaçları sertleşme problemi yaratabilir ama her kalp ilacı her hastada sertleşme problemi yaratacak diye bir şey yoktur.Dolayısıyla Tıpta ve demokraside çareler tükenmez.Kullandığınız ilacın böyle bir etkisi olduysa sakın umutsuzluğa kapılmayın doktorunuza danışın doktorunuz size çözüm sunacaktır.Yapılacak en büyük yanlış bu yan etkiden dolayı kalp ilacı kafanıza göre bırakmak olacaktır bu sizin için tehlikeli sonuçlar doğurabilir.

3.Cinsel gücü arttırıcı ilaçlar kullanabilir miyim:Bazı ilaçlara onay verebiliriz ama ne zaman ,hangi dozda kullanılacağı ve kullandığınız ilaçlarla etkileşim konusunda muhakka doktorunuza danışın.Doktorunuza danışmadan bu tarz ilaçlar sizin için tehlikeli olabilir.Mesela nitrat içeren ilaçlar mesela monoket monodur isordil vs viagra tarzı ilaçlarla etkileşir ve kesinlikle birlikte kullanılmamalıdırlar.

ÖZET OLARAK KALP KRİZİ GEÇİRDİNİZ DİYE SAKIN MORALİNİZİ BOZMAYIN CİNSELLİK YASAYAMAYACAĞIM ENDİŞESİNE KAPILMAYIN BU KONUYU DOKTORUNUZLA KONUSMAKTAN UTANMAYIN;DOKTORUNUZDAN HABERSIZ İLAÇ KULLANMAYIN YA DA MEVCUT İLAÇLARINIZI BIRAKMAYIN