Kalp Krizi Geçirdim – Şimdi Ne Olacak?

  • Editör: hedza - Çarşamba, Şubat, 2021

Kalp krizi geçirdim bundan sonrası ne olacak diyen hastalarımızın kafalarında birçok soru işareti olduğunu biliyoruz.

✓ Ölecek miyim?
✓ Ömür boyu ilaç mı kullanacağım?
✓ Yarım adam mı oldum? (genç erkeklerin sabit sorusu)
✓ Ne yemeliyim?
✓ Neyden uzak durmalıyım?
✓ İlaçlar seks hayatımı etkiler mi?
✓Bir daha kalp krizi geçirme riskim nedir?
✓ Takılan Stent iyisinden mi?
✓ İlaçlı mı?
✓ Normal hayatıma ne zaman dönebilirim?
✓ Sigarayı nasıl bırakacağım?
✓ Stres ile nasıl başa çıkarım?
✓ Kalbimin pompa gücü eski haline döner mi?
✓ Kalbimi korumak için daha fazla ne yapabilirİm?
✓ Bu ilaçlar ne işe yarar?
✓ Neden kullanıyorum?

 

Evet kriz geçiren bir hasta yerine kendimi koyduğumda gerçekten ölüm riski olan bir durumla karşılaşmak hiç te kolay bir psikoloji değil. Belki de hasta için geçirdiği kalp krizinden ziyade tekrar kriz geçirme korkusu ve kafasındaki saydığım sorular daha ızdırap verici.

Bu yazıyı okuyorsanız muhtemelen ya kalp krizi geçiren birisiniz ya da kalp krizi geçirme riski olan daha önce anjiyo stent işlemi uygulanmış birisisiniz.

Öncelikle atalarımızın söylediği ‘korkunun ecele faydası yoktur’ sözünü ve benim hastalara söylediğim ‘kalp krizi geçiren ilk hasta siz değilsiniz’ sözümü zikredeyim.Evet kalp krizi geçirmek kolay bir şey değil ama gerçekten korkunun ecele faydası yok.Ayrıca korku,stres tıp dilinde anksiyete gerçekten kalp krizi geçirme riskini arttıran bir durum.Onun için korkularımızı muhakkak yenmemiz lazım;tabi ki tek başınıza yenmemiz pek mümkün değildir ancak hekiminizden yardım almanız gerekiyor.Hiç merak etmeyin yukardaki soruların cevabını hastalarımız aldığında ve ikna olduklarında gercekten bu korkularını yeniyorlar.Ben de Kardiyolog olarak sayfamızda bu soruları cevaplamaya,hastalarımızın korkularını gidermeye yardımcı olacağım.

Kendi sözüme gelince:”Kalp krizi geçiren ilk hasta siz değilsiniz.” Evet hastalığa yakalanan birmilyarıncı hasta olmak ilk hasta olmaktan kat kat daha iyi bir şeydir.Çünkü herşeyden önce biz hekimler kalp krizinin her evresini ne gibi problemler gelişebileceğini neler yapılması gerktiğini nadir görülen bir hastalığa göre çok daha iyi biliyoruz ve tedavi ediyoruz.Yani bu söz gerçekten çok doğru.

Özet olarak sakin olun kafanızdan neden böyle oldu sorusunu çıkartın, kalp krizi geçirdim bundan sonra ne yapmalıyım diye kendinize sorun. Hekiminizle iyi iletişim kurun,muayenede kafanızdaki en küçük soruyu dahi sorun.

İlk soruya hemen cevap vereyim; Hocam ölecek miyim:

Cevap: Bekir Akkaya olarak bu sorunun cevabı Evet öleceksin birgün ben de öleceğim;doğmak ne kadar doğal birşey ise ölmek te o kadar doğal birşeydir.Ölmekten korkmayın,tabiki beklenen yaşam süresini sağlıklı yaşamak en doğal beklentimiz.Evet eskiden mevcut teknoloji yok iken kalp krizi çok ölümcül bir durumdu ama şimdiki ilaçlar ve teknoloji sayesinde eskiye göre çok çok iyi durumdayız.İyi bir tedavi ve sağlıklı yaşam ile neredeyse normale yakın bir ömür sürebiliyor hastalarımız.Ama unutulmaması gereken birşey var ki bir kalp hastasında en büyük sorumluluk ve görev hastanın ta kendisidir.Biz hekimler olarak tedaviyi başalatır ve yönetiriz.Asıl tedaviyi uygulayan hastadır.Yani sağlıklı beklenen yaşam süresini yaşamak için önce siz iyi hasta olacaksınız….

 

Sağlıklı günler dilerim…..

Uzm.Dr.Bekir AKKAYA